Banki spermy – na jakiej zasadzie funkcjonują współcześnie takie instytucje i dlaczego zostały stworzone?

Posted on 21/06/2018 9:26pm

Niestety, nie każda osoba ma szansę spłodzić dziecko, z czym czasem nie umie się pogodzić. Pragnienie posiadania potomstwa jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, jednakże dla wielu ludzi brak takiej możliwości jest prawdziwą traumą, więc na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele sposobów na leczenie niepłodności. Niekiedy potrzebne jest męskie nasienie.

Z tego względu, stworzony został bank spermy. Tego rodzaju banków funkcjonuje dziś dużo więcej, dzięki czemu pary zyskują szansę na wymarzonego potomka. Banki spermy są
Rodzice z niemowlakiem
Author: Mirra Photography (Kristin Jona)
Source: http://www.flickr.com
rozwiązaniem nie tylko dla par, które nie mogą mieć dzieci, ale też dla kobiet, które czują, że nadszedł czas na posiadanie potomka, ale nie mają partnera, z jakim chciałyby spłodzić dziecko. Dawca nasienia jest przeważnie osobą anonimową oraz oddaje nasienie odpłatnie.Należy jednak zaznaczyć, że dzisiaj coraz częściej mówi się o konieczności ujawniania osoby dawcy. Na przykład, w Wielkiej Brytanii nie działa anonimowość dawcy. Każdy mężczyzna, który decyduje się na zostanie dawcą nasienia jest osobą jawną, dlatego w razie choroby dziecka łatwiejsze jest pozyskanie informacji na temat jego stanu zdrowia, co pozwala na wykonanie wywiadu. W Polsce dalej dawcy mogą liczyć na anonimowość oraz osoby, które decydują się na skorzystanie z banku spermy muszą mieć to na uwadze. Nie każdy mężczyzna może jednak oddawać własne nasienie.

Przeważnie, banki spermy przyjmują mężczyzn, jacy nie przekroczyli jeszcze 35 roku życia . Powszechnym wymogiem jest rzecz jasna też brak chorób, przykładowo genetycznych. Z informacji banków wynika, że najczęściej zgłaszają się do nich mężczyźni studiujący, dla których jest to szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Zdarza się, że za próbkę nasienia można dostać nawet 1200 złotych, co w polskich warunkach jest atrakcyjnym zastrzykiem gotówki.

Relatywną nowością są internetowe banki spermy, dzięki którym osoby przekazujące nasienie mogą zamieszczać własne ogłoszenia. Z reguły, podawany jest też wiek, wzrost, kolor oczu i włosów bądź wykształcenie, żeby prościej było wybrać rzeczywiście odpowiedniego kandydata (link do artykułu gyncentrum). Obecnie banki spermy stają się coraz bardziej popularne, wobec tego pojawia się szansa na posiadanie dziecka.

Tags: pieniądze, ogłoszenie, anonimowość