Chandra zimowa - choroba czy fanaberia?

Posted on 17/01/2018 1:26pm

Mamy w tym roku prześliczny październik, pełen odcieni, bardzo ciepły. Temperatura około 18 stopni Celsjusza to wyśmienite warunki na przechadzki z pociechami po parku lub - jeżeli ktoś ma takową możliwość - na wędrówki po górach. Uważam zresztą, iż jesienny czas nad Bałtykiem również może przynieść sporo przyjemności. Mi osobiście wiele frajdy przyniosło spoglądanie na morze zza szyby tarasu kafeterii, pijąc przy tym dobrą, mocną kawusię.
depresja
Author: Ryan Moomey
Source: http://www.flickr.com
Na nieszczęście poniektórzy spośród nas w tym pięknym okresie mają problemy z radowaniem się życiem. Wraz z sukcesywnie skracającym się dzionkiem popadają stopniowo w melancholię. Jeśli tenże stan utrzymuje się niezbyt długo: dzień, dwa, siedem dni - nie ma się czym martwić. Gorzej jeśli obniżony nastrój, apatia trwa dłużej niż 7 dni - wtedy zachodzi domniemanie, iż dopadła nas depresja.
Jak wiemy typów owej choroby jest sporo. Niestety, nie jest znany powód tego zaburzenia. Przypuszcza się iż depresja zimowa może mieć związek z niedostateczną dzienną dawką światła słonecznego. U osób podatnych może to źle oddziaływać na pracę neuronów, co skutkuje zmianami w samopoczuciu. Zazwyczaj jest to obniżenie nastroju ale także niechęć do realizowania wszelkich czynności dnia powszedniego, apatia. Depresja zimowa może przejawiać się również zbytnią sennością, uczuciem smutku, może ona wpłynąć negatywnie na życie zawodowe osoby chorej, ponieważ niektórzy pacjenci nie umieją w czasie choroby skutecznie wykonywać pracy z racji kłopotów z koncentracją.


Choroba ta może nawet w niektórych wypadkach uzewnętrzniać się myślami samobójczymi. Co interesujące, depresja zimowa dotyka cztery razy częściej panie niż panów. Leczenie tegoż zaburzenia ogranicza się właściwie do naświetlania pacjenta
depresja
Author: Nantes
Source: http://www.nantes.pl
promieniowaniem zbliżonym do słonecznego lub podawania lekarstw.

Poleca się dodatkowo cierpiącym na tę dolegliwość w czasie zimowym podróż do krajów o większym nasłonecznieniu (na przykład Portugalia, Hiszpania). Niestety, są to wytyczne niewiele praktyczne, bowiem niewielu z nas stać na półroczny pobyt w gorących krajach z jednoczesnym zaprzestaniem aktywności zawodowej. Istotnym jest ażeby chory stosował się dokładnie co do wytycznych medyka tyczących się zażywania medykamentów, co może bardzo przyśpieszyć wyjście z choroby.Sprawdź też lampy antydepresyjne

Tags: zima, góry, depresja, choroba