Chory kręgosłup, to znaczy co nas łupie w krzyżu?

Posted on 18/01/2018 11:14am

Kondycja naszych kręgosłupów z roku na rok jest coraz to gorsza, kręgosłupowe niedomagania zataczają coraz szersze kręgi. Wysiedzieliśmy sobie te nieszczęścia. W pracy przed komputerem, w domu przed telewizorem, w samochodzie. Jeśli nie potrafimy pójść spacerkiem kilkaset metrów do marketu po pieczywo, nie można się potem dziwić, że rusztowanie naszego organizmu nie daje sobie rady.

Kręgosłup lubi pływać!
Author: Trady S.A.
Source: Trady S.A.
Jakim sposobem się więc bronić przed bólami kręgosłupa? Warto wdrożyć wczesną prewencję. Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa występują u praktycznie każdej dorosłej osoby naszej cywilizacji. Nie zawsze muszą być one spowodowane poważną chorobą. Przeważnie ich przyczyną może być niewydolność mięśni brzucha oraz niewydolność mięśniowo-wiązadłowa w okolicach kręgosłupa. Bóle kręgosłupa w obrębie lędźwiowym są grupą objawów o różnej przyczynie W zróżnicowaniu tych dolegliwości musimy mieć na uwadze: dyskopatie, zespoły bólowe na tle wad rozwojowych kręgosłupa, rozmaite procesy chorobowe struktur kości, zespoły bólowe psychogenne. Bóle odcinka lędźwiowego towarzyszyć mogą również wielu chorobom nie związanym bezpośrednio z kręgosłupem. Często schorzenia układu moczowego, narządu rodnego jak też innych organów jamy brzusznej manifestują się bólami krzyża.Elementy usposabiające do występowania bólów krzyża to: długotrwałe przeciążenie kręgosłupa wynikające z nadwagi, nieprawidłowej pozycji przy siedzeniu albo leżeniu, długookresowej jeździe samochodem, nieprawidłowego podnoszenia rzeczy, „kanapowy” tryb życia (bierność ruchowa), starzenie się ciała, urazy okolicy lędźwiowej.

Kobiece plecy
Author: Gary Millar
Source: http://www.flickr.com
Leczenie i prewencja bólów krzyża Efektywność leczenia bólów krzyża zależy od trafnej oceny, polegającej na sformułowaniu, jaka struktura wywołuje ból, jak również na właściwym zidentyfikowaniu typu schorzenia. Kuracja bólów kręgosłupa jest skomplikowana i musi być kompleksowa. Złożoność postępowania leczniczego wynika z istoty choroby oraz powikłań, jakie jej towarzyszą.

Większość przypadków dolegliwości bólowych kręgosłupa zalicza się do prawidłowego postępowania zachowawczego. Leczenie zachowawcze polega na: odpowiednim ułożeniu spoczynkowym, używaniu leków przeciwzapalnych i znieczulających, leków rozluźniających układ mięśniowy, niekiedy środków uspokajających. Jeśli zmagasz się z podobnymi przypadłościami, wbij w przeglądarkę wyrażenia: poradnia proktologiczna Wrocław, poradnia ortopedyczna Wrocław czy leczenie kręgosłupa Wrocław.

Tags: kręgosłup, Leczenie, bóle, krzyż, odcinek lędźwiowy