Co mogą zrobić osoby cierpiące na zaburzenie plamki żółtej?

Posted on 09/06/2018 8:14am

Duża część ludzi miała styczność z tego typu wadami wzroku jak glaukoma, zaćma czy dalekowzroczność. Niestety przypadłości, które mogą wpływać na jakość ludzkiego widzenia jest o wiele więcej.
patchworkowa poduszka
Author: Suzette Pauwels
Source: http://www.flickr.com


Niektóre z nich mogą dotyczyć dosłownie wszystkich, odmienne natomiast głównie wybranych grup osób.


poradnia
Author: Tatralandia
Source: Tatralandia


Pokazy medyczne
Author: Lifescience Resources Hawaii
Source: http://www.flickr.com


Przykładowo zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki narządu wzroku może dotyczyć kobiet mających powyżej 50 lat. Istnieją dwie postaci takiego rodzaju choroby: sucha oraz wysiękowa. W wypadku formy suchej, utrata widzenia (korygowanie wzroku - http://okulus.pl/) następuje wolniej. Osoby, które chorują na tę formę zwyrodnienia, najpierw skarżą się na pogorszenie widzenia przy słabszym świetle. Postać sucha jest wywołana obumieraniem komórek barwnikowych. Postać wysiękowa jest o wiele mniej przyjemna dla chorych, gdyż prowadzi do nieodwracalnego zaniku wymienionych komórek barwnikowych. W tym wypadku tak wyrazistość wzroku, jak i postrzeganie kolorów stopniowo się pogarsza. Poza tym pojawia się tzw. mroczek centralny.


Niestety Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w tradycyjny sposób nie jest możliwe, jednak są pewne metody, które mogłyby zminimalizować niebezpieczeństwo powstania tej dolegliwości. Tego typu profilaktyka polega najczęściej na stosowaniu właściwej diety, preparatu z np. borówki czy też ziół (miłorząb japoński oraz wyciąg z borówki). Najnowocześniejsza metoda terapii opiera się na przeszczepie komórek macierzystych ze szpiku pacjenta. Zawsze jednak należy troszczyć się o to, aby dieta była bogata w przeciwutleniacze. Powinno się troszczyć o poprawny poziom cholesterolu.
Trzeba także regularnie wykonywać badania wzroku. Najbardziej istotne jest to, żeby się nie załamywać, gdyż niewłaściwy stan psychiczny pacjenta może dodatkowo pogorszyć całkowity stan zdrowia.

Tags: dolegliwości, Leczenie, stan zdrowia, narząd