Co mogą zrobić osoby cierpiące na zaburzenie plamki żółtej?

Posted on 17/01/2018 12:17pm

Duża część ludzi miała styczność z tego typu wadami wzroku jak glaukoma, zaćma czy dalekowzroczność. Niestety przypadłości, które mogą wpływać na jakość ludzkiego widzenia jest o wiele więcej.


patchworkowa poduszka
Author: Suzette Pauwels
Source: http://www.flickr.com


Niektóre z nich mogą dotyczyć dosłownie wszystkich, odmienne natomiast głównie wybranych grup osób.


poradnia
Author: Tatralandia
Source: Tatralandia
Pokazy medyczne
Author: Lifescience Resources Hawaii
Source: http://www.flickr.com


Przykładowo zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki narządu wzroku może dotyczyć kobiet mających powyżej 50 lat. Istnieją dwie postaci takiego rodzaju choroby: sucha oraz wysiękowa. W wypadku formy suchej, utrata widzenia następuje wolniej. Osoby, które chorują na tę formę zwyrodnienia, najpierw skarżą się na pogorszenie widzenia przy słabszym świetle. Postać sucha jest wywołana obumieraniem komórek barwnikowych. Postać wysiękowa jest o wiele mniej przyjemna dla chorych, gdyż prowadzi do nieodwracalnego zaniku wymienionych komórek barwnikowych. W tym wypadku tak wyrazistość wzroku, jak i postrzeganie kolorów stopniowo się pogarsza. Poza tym pojawia się tzw. mroczek centralny.


Niestety Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w tradycyjny sposób nie jest możliwe, jednak są pewne metody, które mogłyby zminimalizować niebezpieczeństwo powstania tej dolegliwości. Tego typu profilaktyka polega najczęściej na stosowaniu właściwej diety, preparatu z np. borówki czy też ziół (miłorząb japoński oraz wyciąg z borówki). Najnowocześniejsza metoda terapii opiera się na przeszczepie komórek macierzystych ze szpiku pacjenta. Zawsze jednak należy troszczyć się o to, aby dieta była bogata w przeciwutleniacze. Powinno się troszczyć o poprawny poziom cholesterolu.


Trzeba także regularnie wykonywać badania wzroku. Najbardziej istotne jest to, żeby się nie załamywać, gdyż niewłaściwy stan psychiczny pacjenta może dodatkowo pogorszyć całkowity stan zdrowia.

Tags: dolegliwości, Leczenie, stan zdrowia, narząd