Co powinniśmy posiadać w apteczce domowej?

Posted on 04/12/2017 10:04am

Chaos, przeterminowane lekarstwa, niewłaściwe warunki składowania - tak na ogół wyglądają nasze apteczki . Farmaceuci nazywają je nawet składami specyfików, dlatego że Polacy mają na nieszczęście skłonność do nabywania leków na zapas i przechowywania ich całymi latami.
Natomiast powinny być w niej medykamenty pierwszej potrzeby, które zażywamy w dolegliwościach pojawiających się nagle i środki opatrunkowe. Gdy jest to apteczka osoby cierpiącej na choroby długotrwałe, nastręczające codziennego stosowania medykamentów, powinna zawierać przynajmniej tygodniowy zapas tychże farmaceutyków. Nie ma zaś potrzeby gromadzić zbytecznych zapasów leków.


zmysł
Author: Luke Lehrfeld
Source: http://www.flickr.com


W apteczce domowej powinny się znaleźć: farmaceutyki o działaniu znieczulającym i przeciwgorączkowym, najodpowiedniej paracetamol oraz ibuprofen dla dorosłych w tabletkach, dla dzieci w syropie czy też czopkach Także farmaceutyki przeciwbiegunkowe, na przykład węgiel w tabletkach, lekarstwa zapobiegające odwodnieniu, elektrolity w saszetkach z probiotykiem albo bez. W naszej powinny znaleźć się też leki przeciwalergiczne, o ile w domu są osoby mające uczulenie na coś, ogromna gama medykamentów dostępna jest bez recepty (pastylki, kropelki do nosa i oczu, maści). Leki na szeroko rozumiane dolegliwości pokarmowe typu niestrawność, wzdęcia, stany skurczowe.
Koniecznie w apteczce domowej powinny się też znaleźć leki łagodzące objawy przeziębienia (preparaty z paracetamolem czy też kwasem acetylosalicylowym złożone lub pojedyncze), krople do nosa albo inhalacji, syrop lub tabletki na kaszel mokry oraz suchy, dla przykładu Theraflu kaszel, tabletki bądź sprej na ból gardła, środek do nacierania w przeziębieniu.

Tags: choroby, dzieci, lekarz