Co to jest AMD oraz dlaczego trzeba zacząć w porę leczyć tą dolegliwość?

Posted on 17/01/2018 2:03pm

Współczesna medycyna jest w stanie wyleczyć naprawdę dość dużo schorzeń. Szanse na wyleczenie zwiększa oczywiście wcześniejsze wykrywanie schorzeń, toteż trzeba się systematycznie badać i nie zaniedbywać kontroli lekarskich. Jedną z chorób, które są naprawdę zagrażające jest AMD, a więc Zwyrodnienie Plamki Żółtej. Jak można się szybko domyśleć, jest to schorzenie wzorku, jakie pojawiaj się u osób po 50 roku życia.


oko
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Jakie są najważniejsze objawy tej choroby? Najczęściej, poprzez zaburzenia widzenia. Na przykład normalne, proste linie, osobie chorej wydają się być liniami posiadającymi kształt falisty. Jednym z niepokojących objawów są również kłopoty pojawiające się w czasie czytania. W takim przypadku warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a na chorobę częściej zapadają kobiety. W grupie ryzyka znajdują się w dodatku osoby, w których rodzinie tego rodzaju schorzenie już występowało, osoby rasy białej, jak też te, które palą papierosy. Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest wieloletnia praca, w warunkach w jakich osoba była narażona na intensywne światło. Obecnie niestety nie znane są przyczyny, dla jakich pojawia się AMD. Jak w takim razie wygląda leczenie AMD - lexum.pl/leczenie-amd.html.


Schemat terapii jest zależny z reguły od tego, czy choroba ma postać wysiękową czy suchą. Postać sucha jest o wiele bardziej rozpowszechniona i może dotyczyć nawet 90% chorych, z kolei postać wysiękowa pojawia się niekiedy u osób młodszych. Postać suchą leczy się najczęściej poprzez zażywanie medykamentów, jakich zadaniem jest polepszenie ukrwienia.
okulary
Author: Santiago Matan
Source: http://www.flickr.com
Ogromne znaczenie ma również prawidłowa dieta, której podstawą są oczywiście warzywa i owoce.

Chory musi starać się wykluczać te dania, które zawierają większą ilość cholesterolu. W przypadku postaci wysiękowej, która jest większym zagrożeniem, wykorzystuje się laseroterapię bądź metodę fotodynamiczną. Trzeba jednakże pamiętać, że tego rodzaju leczenie może tylko zahamować dalszy rozwój schorzenia. Natomiast niestety nie może wyeliminować ADM bądź poprawić widzenia. Dieta osób chorych musi być bogata również w dużą ilość betakarotenu, cynku, selenu oraz witamin – C i E. Znakomicie oddziałuje też miłorząb japoński i wyciąg z czarnej borówki.

Tags: cholesterol, terapia, lekarz