Co wiadomo o preparatach przeciwbólowych? Jak trzeba je dawkować i czy takie preparaty są dla wszystkich?

Posted on 11/07/2018 6:36pm

Z lekami jest tak, że z reguły większość ludzije zażywają. Prawdopodobnie jedni wykonują to z większą częstotliwościąniż inni, jednak nieczęstozdarza się, że ktoś nie zażywa medykamentów słyszy się o przypadkach, że ktoś mimo namów lekarzy nie stosuje żadnych potrzebnych leków, ale korzysta z naturalnych metod.


Pigułki
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Takie sposoby są wspaniałe, jednak czasem zwyczajnie nie obejdzie się bez mocniejszych substancji, jak antybiotyki. Poza tym znajdą się osoby, które zażywają leki zbyt często, szczególnie lekarstwa przeciwbólowe. Z taką częstotliwościąże już nawet niewielki objawnadchodzącego bólu zęba czy głowy wymaga zażycie leku. Tymczasem leki powinno się brać z rozwagą. Jak więc stosować leki przeciwbólowe?

Wiele osób uważa przykładowo, że Aspirynę można dawać nawet maluchom. To oczywiście nieprawda! Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy i w naszym kraju pod żadnym pozorem nie można go dać dzieciom do dwunastego roku życia. W Wielkiej Brytanii ta|tego typu granica jest znacznie wyższa, ponieważ sięga szesnastu lat. Trzebao tym nie zapominać, ponieważ aspiryna u tak młodych dzieci może powodować straszny zespół Reye’a. Jest to choroba odpowiedzialna za patologiczne zmiany w wielu narządach, zwłaszcza w mózgu i wątrobie. Jednocześnie warto pamiętać, iż nie wolno łączyć ze sobą dwóch lub większej ilości medykamentów łagodzących bóle. Jak doskwiera nam przykry ból, zazwyczaj zażywamy znaczniejsze dawki leków lub zbędnie sięgamy po kilka różnych substancji. Nie można tego robić. Specjaliści ostrzegają, iż zwłaszcza niebezpieczne jest zażywanie ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego.

Kolejny mit jest związany z tym, że leki - odsyłam do tego serwisu - może brać każdy. To również nieprawda, bo jeżeli chorujemy na serce, mamy wrzody albo chorą wątrobę, to nie każdy z medykamentów przeciwbólowych będzie dla nas odpowiedni. Tak samo jest, kiedy jesteśmy w ciąży. musimy być ostrożni, podając te medykamenty najmłodszym. Nie istnieje jednocześnie lek przeciwbólowy idealny dla wszystkich, nie powinniśmy więc być zaskoczeni, że tabletka, która pomaga koleżance, na nas może wcale nie działać.


Mówi się też, że najsolidniejszy jest paracetamol. Jest w tym dużo prawdy, ale, pod warunkiem, że przyjmujemy go w rozsądnej dawce. nie powinno się więc brać go więcej niż osiem razy po 500 g dziennie. W większych dawkach jest szkodliwy. Całe szczęście, jest na tyle bezpieczny, iż w razie nagłej potrzeby mogą go stosować nawet małe dzieci czy kobiety w ciąży. Mogą go również dawkować osoby cierpiące na serce.

Tags: choroby, leki