Czy da się uzyskać dofinansowanie zapłodnienia in vitro?

Posted on 21/06/2018 9:44pm

W współczesnych czasach znaleźć można bardzo wiele możliwości na zajście w ciążę, jeżeli naturalne metody nie pomagają. Chociażby inseminacja, czyli zainstalowanie plemników męża lub dawcy do narządów rodnych kobiety. Jednak najpopularniejszą możliwością zapłodnienia oraz najskuteczniejszą jest metoda zapłodnienia in vitro. Leczy ona wiele form niepłodności, a nowoczesna medycyna oferuje coraz większe możliwości oraz daje niesamowitą skuteczność.


In vitro technicians at work
Author: Luigi Guarino
Source: http://www.flickr.com
Samo in vitro działa na zasadzie zainicjowania zapłodnienia poza ciałem kobiety i w dalszym etapie wyhodowaniu zarodków oraz podaniu ich do macicy. Proces zapłodnienia in vitro zaczyna się od wytworzenia w jajnikach kilkunastu komórek jajowych, przez sztuczne działanie hormonów. Gdy jajeczka urosną do optymalnej wielkości należy je pobrać. W następnej kolejności należy zrobić sztuczne zapłodnienie, czyli dodać do komórek jajowych plemniki. Prawidłowy przebieg zapłodnienia pozwala na odpowiedni podział komórkowy. Po wyznaczonym czasie trzeba podać zarodki do organizmu kobiety. Dalsza część jest już naturalna, a to, czy terapia in vitro pomoże zależy od kilkunastu kwestii, przede wszystkim od tego, ile kobieta ma lat, jaką ma masę ciała, jakie choroby przechodziła, jak również od jakości plemników partnera.

Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zapłodnienie in vitro. W ramach owego modułu na dofinansowanie in vitro, pary może skorzystania z aż trzech starań procedury zapłodnienia in vitro. Refundowana jest zasadniczo większa część kosztów zapłodnienia in vitro (odwiedź). W obręb tej refundacji wchodzą porady lekarskie, badania oraz samego mechanizmu zapłodnienia pozaustrojowego, czyli zabiegi takie jak: punkcja, biopsja i przeniesienie zarodków.


Para musi jednakże liczyć z różnymi wydatkami, choćby tylko związanymi z dostaniem się do systemu. Konsultacje oraz badania nie są dofinansowywane przez Ministerstwo, a ich suma oscyluje w granicach tysiąca złotych. Oprócz tego we własnym zakresie powinno się kupić konkretne lekarstwa niezbędne do stymulacji owulacji. Jest to koszt rzędu od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Jednakże gdy para jest zdeterminowana na zapłodnienie in vitro, bo nic innego nie pomogło, na pewno będą to dla niej małe koszty powiązane z przyjściem na świat dziecka (więcej: ).

Tags: in vitro, zapłodnienia, biopsja