Czy osoby z wadą narządu wzroku zmuszone są do życia w szkłach kontaktowych?

Posted on 02/03/2018 7:28am

Aktualnie niemal wszyscy korzystamy z laptopów i innych urządzeń, które wystawiają nasz wzrok na przesilenie. Częstokroć tryb pracy zmusza nas do kilkugodzinnego wpatrywania się w laptop. Bez wpływu na nasz wzrok nie pozostają także komórki i inne tego typu wynalazki.


Znamy wiele osób, które ze względu na wadę wzroku zmuszone są nosić okulary, czy soczewki kontaktowe >>> soczewki kontaktowe acuvue. Pomimo, iż dzisiaj mamy na rynku duży wybór oprawek, pasujących do każdego typu twarzy oraz szkła kontaktowe, które zmieniają kolor naszej tęczówki na jaki tylko zapragniemy, nie każda osoba chce oraz może je zakładać. Czy prawdopodobne jest funkcjonowanie bez okularów oraz szkieł kontaktowych? Otóż tak. Tutaj z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna. Laserowa korekcja wad wzroku to operacja, którą oferują kliniki okulistyczne. Polega ona na kompletnym usunięciu takich wad wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm (poczytaj o laserowej korekcji wad wzroku).

patrzenie na tablicę przez okulary
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Laserowa korekcja wad wzroku (więcej w serwisie) niestety nie jest przeznaczona dla każdego pacjenta z wadą wzroku. O tym czy dany pacjent może być zoperowana decyduje specjalista, bo znaczący jest ogólny stan zdrowia i stopień nasilenia wady. Dla osób z krótkowzrocznością, którzy nie nadają się do operacji laserem istnieje jeszcze jedna szansa. Ortokorekcja to metoda leczenia wady krótkowzroczności poprzez noszenie specjalistycznych szkieł kontaktowych. Krótkowzroczność ma tendencję do pogłębiania się, ale dzięki stosowaniu specjalnych szkieł kontaktowych można ten proces zahamować, a nawet cofnąć (jak to działa?).


Najogólniej mówiąc, krótkowidz posiada nadmiernie uwypukloną rogówkę, a ortokorekcja polega na jej spłaszczeniu. Ta metoda jest polecana zwłaszcza zawodowym sportowcom, osobom młodym oraz osobom często przebywającym w miejscach o wysokim zapyleniu. Soczewki te nosi się zazwyczaj na noc. Efekt tej metody leczenia wady narządu wzroku zależna jest od systematyczności jej stosowania i podatności rogówki.

Jeśli rozważamy którąś z metod leczenia wad wzroku, ale nie jesteśmy przekonani, czy nadaję się dla nas, najpewniej wybrać się do specjalistycznej okulistycznej, gdzie lekarz okulista oceni, czy konkretna metoda może być u nas zastosowana.

Tags: okulary, wzrok, krótkowzroczność, Leczenie, wada