Czym jest i co można zrobić w razie zwyrodnienia plamki żółtej?

Posted on 05/12/2017 1:26pm

Jednym z powszechnie występujących zaburzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej - przede wszystkim wśród ludzi po 50 roku życia, mieszkających w krajach wysokorozwiniętych. Czym się odznacza i jak odbywa się leczenie?
Warto wyjaśnić, czym jest sama plamka żółta. To naprawdę mały obszar,
wzrok
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
zlokalizowany w centrum siatkówki oka, który u każdego człowieka pozwala na właściwe centralne widzenie oraz możliwość|stoi na straży prawidłowego centralnego widzenia i możliwości zauważania szczegółów, a także rozpoznawania kolorów. To niezastąpione w trakcie czytania, jazdy autem lub oglądania telewizji, kiedy te zdolności są bezwzględnie wymagane. Przez zwyrodnienie dochodzi do coraz większego pogorszenia widzenia pacjenta, aż całkiem straci on możliwość centralnego widzenia i wobec tego zdolność do wykonywania wyżej wymienionych czynności.


Zwyrodnienie postępuje powoli, a gdyż nie boli, niektórzy sądzą, że to zwyczajne psucie się wzroku. Tylko w niewielu przypadkach proces ten jest szybki. Rozróżnia się 2 typy zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyka więcej ludzi oraz nie prowadzi do poważnego upośledzenia w zmyśle wzroku, a przy tym bardzo często może odnosić się do jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe z kolei jest bardziej niebezpieczne, ponieważ w około 90 % wywołuje utratę wzroku przez ostateczną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok
Author: Aaron Benitez
Source: http://www.flickr.com
Test Amslera pomaga stwierdzić, czy pacjent choruje na zwyrodnienie plamki żółtej - lexum.pl/zwyrodnienie-plamki-zoltej.html. Leczenie może spowolnić rozwój choroby, lecz najważniejsze w tym przypadku jest jej wczesne wykrycie. W suchym zwyrodnieniu daje się leki poprawiające ukrwienie oraz nakazuje się pacjentowi wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, a także zmniejszyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne. Są też nowe metody, które polegają na dogałkowym podawaniu lekarstw. Niestety do polepszenia widzenia nie dochodzi jednak zbyt często (proces leczenia).Jeżeli w takim razie zauważyłeś u siebie trudności w czytaniu, masz problem z widzeniem centralnym, linie proste stają się zniekształcone, z kolei krawędzie rozmyte albo nie jesteś w stanie stosownie rozróżnić kolorów, musisz jak najszybciej pójść do okulisty, by sprawdzić, co ci dolega.

Tags: wzrok, okulista, fotoreceptor