Czym zajmuje się endokrynolog i kiedy trzeba do niego pójść?

Posted on 02/02/2018 2:52pm

Obecnie gdy dostęp do świadczeń lekarskich jest prosty, a ludzie mają duża świadomość konieczności dbania o swoje zdrowie powinniśmy bardziej zwrócić uwagę na sygnały, jakie daje nam nasz organizm. Lepiej przed czasem reagować aniżeli bagatelizować objawy. Ostatnimi czasy coraz częściej słyszymy o chorobach tarczycy. Jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę i gdzie pójść z tego typu problemami?


Problemami z tarczycą zajmuje się dział medycyny nazywany endokrynologią. Chodzi o naukę, która bada wydzielanie hormonów. Trzeba wiedzieć, że wszystkie komórki w naszym ciele są zdolne do produkowania hormonów. Jedne w większym, a inne w mniejszym zakresie. Niektóre z takich komórek składają się na organy, jakie są gruczołami. Różnego rodzaju zaburzenia wiążące z pracą takich narządów mogą doprowadzić do stanów chorobowych, jakie zwane są zaburzeniami hormonalnymi. Jest to związane z nadmierną ilością lub z niedoborem konkretnych hormonów. Z tego powodu też często mówi się o niedoczynności lub też nadczynności. Natomiast trzeba wiedzieć, że nadmiary hormonów mogą być także wynikiem wpływu nowotworu, dlatego dobrze to sprawdzić. W większych jak też małych miastach nie brak dobrych specjalistów (sprawdź więcej na temat „4Health" Centrum Dietetyki Klinicznej). Osobą, jaka nam pomoże jest endokrynolog Katowice na przykład są dobrym miejscem aby takiego specjalisty poszukać.
zabieg
Author: Dreamstine
Source: Dreamstine


Zatem, jakie sygnały powinny wzbudzić naszą czujność? Może to być dajmy na to nagła zmiana w obrębie masy ciała, ubytek bądź przybranie na wadze. Niepokojąca jest też nadpobudliwość nerwowa jak również gorsza tolerancja na zmiany temperatur. Jak zdarza nam się nagłe przyspieszone bicie serca albo też oblewamy się nagle potem, pogorszył się wygląd nasze skóry może to również być objawem niepożądanych zmian w gospodarce hormonalnej. Odnośnie pacjentek różnego rodzaju zaburzenia cyklu miesięcznego powinny zwrócić uwagę na możliwą chorobę.


Jak widzimy objawy są dość niejasne i mogą pasować do różnych schorzeń. Z tego powodu warto najpierw wykluczyć ewentualną chorobę tarczycy by być w stanie w następnej kolejności zająć się problemami u odpowiedniego lekarza. Dlatego wizyta u endokrynologa jest naturalnym początkiem. Od tego należy zacząć. Musimy zgłosić się do takiego lekarza, jakie pomoże ustalić diagnozę. Czasami zdarza się bowiem tak, iż bez skutku chodzimy od jednego doktora do drugiego, gdyż nikt nie potrafi stwierdzić co nam dolega.

Tags: skóra, ciało, lekarz