Hipoterapia rewelacyjną metodą w leczeniu wielu schorzeń

Posted on 22/06/2018 12:10am

Konie to przepiękne i inteligentne zwierzęta. Jedni powiedzą, że są zwyczajne, żyjątka takie jak wszystkie, ale dla poniektórych stanowią coś więcej. Są śmiertelnicy, którzy dostrzegają w nich jedyną, niepowtarzalną osobowość.
koń
Author: smerikal
Source: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni - drugi dom. W wyniku tego, że konie są tak niepospolitymi zwierzętami już w świecie starożytnym spostrzeżono korzystne skutki więzi z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nietradycyjnej medycynie, głównie neurologii, ortopedii oraz psychiatrii, ukazała się metoda leczenia - hipoterapia -> wejdź tutaj.

Czym jest hipoterapia?Jest to jedna z metod kuracji ruchowej na bazie neurofizjologii, polegająca na wykorzystaniu jazdy konnej w celach leczniczych. W kuracji wykorzystuje się głównie jazdę stępem albo lekkim kłusem. Koń przemieszczający się stępem przenosi impulsy ruchowe i z tego powodu jest on pośrednikiem terapeutycznym. Ruchy ciała jeźdźca, który spoczywa na stworzeniu w trakcie jego przemieszczania się, są podobne do ruchów ciała idącego człowieka. Ma to ogromne znaczenie dla osób niechodzących albo słabo chodzących. Szansa poczucia właściwego chodu wielu ludziom daje sposobność stanąć o własnych kończynach. Przebywanie z końmi stymuluje także wszystkie zmysły, tj. dotyk sierści, odgłos kroków, forma, przyjazne prychanie, a także charakterystyczny zapach. Stworzenie to ma duży wpływ na usposobienie człowieka, daje moc do ścierania się z utrudnieniami losu. www.stajniaiskra.pl

konie
Author: Jean-Pierre
Source: http://www.flickr.com
Komu predestynowana jest hipoterapia?

Metoda ta jest właściwa dla ludzi z trudnościami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), jak i również trudnościami natury osobowościowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Umożliwia ona m.in. wzrost pewności siebie, poprawę koordynacji i koncentracji. Stadniny koni popularne są z organizowania zajęć terapeutycznych i nierzadko są używane w tym właśnie celu. Organizowane są również zajęcia dla dzieci. Miejsce mają one zazwyczaj 7 dni w tygodniu. Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak również zorganizowanych grup. Jest mnóstwo fundacji, których zadaniem są działania dla osób niepełnosprawnych poprzez hipoterapię.

Tags: dzieci, przyjaciele, impulsy ruchowe