Jak dostać skierowanie do sanatorium i jakie wymagania trzeba spełniać?

Posted on 20/07/2018 7:19am

Gdy chorujemy, staramy się robić wszystko, żeby czuć się jak najlepiej i dążymy do całkowitego zdrowia. Niejednokrotnie droga może być trudna, jednak w żadnym wypadku nie należy się zniechęcać. W wielu przypadkach niezbędna może stać się wizyta w sanatorium. Żeby leczyć się w takich miejscach w ramach NFZ, trzeba spełniać parę warunków niezbędnych do wyjazdu. Jeżeli interesuje nas uzdrowisko Kołobrzeg, powinniśmy podjąć poniższe kroki.
kołobrzeg
Author: zeesenboot
Source: http://www.flickr.com
Należy zaznaczyć na początku, że do sanatorium może udać się każda dorosła ubezpieczona osoba i dzieci, które skończyły 3 rok życia. To lekarz uznaje, czy powinniśmy wybrać się na tego typu leczenie i to właśnie on wypisuje skierowanie. Jeśli chodzimy do prywatnego gabinetu specjalisty i nie ma on umowy z NFZ skierowanie nie jest ważne. Wraz ze skierowaniem do uzdrowiska wysyłane są wyniki badań - tutaj dowiesz się więcej. Fundusz ma 30 dni na decyzję. Jeśli uzna, że leczenie w sanatorium nie jest potrzebne, może odrzucić wniosek. Zarówno o zgodzie, jak i sytuacji odwrotnej pacjent zostanie poinformowany na piśmie.

Fundusz decyduje, w którym uzdrowisku będzie leczył się pacjent, (np. schorzenia układu oddechowego ma w ofercie m.in. sanatorium Kołobrzeg), ustala również datę. Problemem są długie listy oczekujących. Może (www.rajsoczewek.pl/korekcyjne/ray-ban) zdarzyć się tak, że wygaśnie termin skierowania, a chora osoba nadal nie otrzyma miejsca. Wówczas lekarz kolejny raz sprawdza, czy leczenie uzdrowiskowe jest nadal niezbędne - Kolejka nie obowiązuje w wypadku kombatantów, zasłużonych dawców krwi i narządów lub weterani, którzy zostali poszkodowani. Warto wiedzieć, że taki pobyt nie jest całkowicie.
Takie udogodnienie posiadają jedynie dzieci do 18 roku życia, osoby do 26 roku życia, uczące się, ludzie z dużym stopniem niepełnosprawności oraz takie, które otrzymują rentę rodzinną. Inni pacjenci płacą dojazd i pewną część kosztów za wyżywienie oraz nocleg. Okres od 1 maja do 30 września jest droższy. Z sanatorium można
morze
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
skorzystać nie częściej niż jeden raz na 1,5 roku.

Wyjazdy do sanatorium może stać się niełatwym zadaniem, na leczenie czekamy naprawdę długo, w dodatku może się okazać, że wystawione skierowanie nie jest już aktualne i proces musi być powtórzony. Dodatkowo za część pobytu trzeba zapłacić, co może sprawić, że niektórzy po prostu nie będą w stanie sobie na to pozwolić. Pobyt w sanatorium może stać się jednakże zbawienny i czasami naprawdę warto poczekać nieco dłużej. Dobre zdrowie jest dla nas w każdej sytuacji najważniejsze i warto o nie walczyć. Zdrowie fizyczne to także zdrowie (stomatologia-rabien.pl) ducha, co naprawdę trzeba zapamiętać.

Tags: zdrowie, Pacjent, sanatorium