Jak funkcjonować z osobą dotkniętą schorzeniem alkoholizmu?

Posted on 17/01/2018 1:27pm

Każdy człowiek, który kiedykolwiek spotkał się z kłopotem alkoholizmu na pewno ma świadomość, że owa sytuacja bynajmniej nie jest łatwa. Nie jedynie dla samego uzależnionego, ale również dla krewnych i przyjaciół. Jednak specjaliści alarmują, iż nie można się poddawać i wskazują jaką drogę wybrać, aby udzielić pomocy alkoholikowi i wspólnie odbudować życie rodziny, zniszczone przez alkohol.

Rzecz jasna nie będzie to łatwe zadanie, ale dzięki rozpowszechnianej edukacji na temat tego i innych uzależnień świadomość społeczna w takich zagadnieniach rośnie. Psycholodzy zauważają, że podstawową zasadą w obchodzeniu się z osobą uzależnioną od alkoholu
pomagamy w leczenie symptomów alkoholizmu
Source: flickr.com
jest okazanie wsparcia i zaprezentowanie, iż wszyscy wyczekują niecierpliwie na jego powrót do normalności. Nie ma więc co urządzać wielkich awantur, szczególnie gdy główny zainteresowany jest całkowicie otumaniony alkoholem. Mimo tego, że mnóstwo gorzkich wyrażeń ciśnie się do ust, a gniew wręcz pulsuje w umyśle, warto się powstrzymać i przeczekać do jutra. Wtedy najlepszym sposobem bezsprzecznie jest długa i spokojna rozmowa. Kwestią, którą na pewno trzeba w niej uwzględnić jest motywacja do ciągłego spożywania alkoholu i dalszego popadania w uzależnienie. Być może okaże się, że są to nieustające problemy w pracy, czy pozostałych dziedzinach życia. Następnym poziomem we wspieraniu uwikłanego w uzależnienie jest niewątpliwie uświadomienie, że leczenie alkoholizmu to konieczny krok do odbudowania życia rodziny. Warto również wskazać sprawdzone sposoby i instytucje specjalizujące się w niezwykle trudnym zadaniu, jakim jest sprawne leczenie alkoholizmu > kliknij tutaj. Doprowadzenie do podobnej sytuacji, kiedy tak naprawdę jedyną decyzją, jaką musi podjąć alkoholik jest skierowanie się na terapię odwykową z pewnością o wiele ułatwi mu wyjście na dobrą drogę.

terapia
Author: Southbank Centre
Source: http://www.flickr.com
Chwila dokonywania wyboru jest niewątpliwie najtrudniejszym krokiem, ale późniejsze zachowanie trzeźwości również nie jest proste. Nie bez kozery mówi się bowiem, że alkoholik pozostanie nim do końca życia, gdyż będzie to pragnienie, którego nigdy nie będzie w stanie ugasić. Faktem jest, że mimo niezliczonych problemów, wyjście z uzależnienia od alkoholizmu jest niewątpliwie możliwe. Jednakże bez silnego wsparcia rodziny i przyjaciół, oceanu samozaparcia i niezłomnej woli, jest to szczególnie ciężkie.

Tags: psychologia, uzależnienie, pomoc, wsparcie