Jak radzić sobie można, jeżeli u dziecka pojawią się jakieś problemy w ruchowym czy neurologicznym rozwoju.

Posted on 13/11/2018 7:20am

Każdy rodzic zapewne marzy o tym, aby jego dziecko urodziło się zdrowe i później nie miało żadnych problemów w dalszym życiu. W większości przypadków faktycznie tak będzie, poza okresowymi przeziębieniami i innymi mało niebezpiecznymi schorzeniami dzieciom nic innego, poważniejszego się nie dzieje.

Lecz
mózg
Author: NIH Image Gallery
Source: http://www.flickr.com
zdarzają się sytuacje, kiedy pojawi się jakieś schorzenie ortopedyczne, neurologiczne czy chirurgiczne, które wymagać będzie pewnej rehabilitacji oraz opieki. Niekiedy problemy swój początek mieć będą już w okresie ciąży, przy porodzie czy będą się też ujawniać już w późniejszych latach. Jednak za każdym razem konieczne będzie odpowiednie leczenie, które w wielu przypadkach może pozwolić dzieciom normalnie funkcjonować i czasami wyjść całkiem z choroby. Istotne przede wszystkim będzie to, aby leczenie takie w ogóle podjąć, ponieważ niektórzy rodzice odpuszczają sobie walkę i godzą się z takim a nie innym stanem ich dzieci. Obecnie do dyspozycji jest wiele bardzo skutecznych metod rehabilitacji, które niejednokrotnie dużo mogły pomóc.
dziecko
Author: iStock
Source: iStock
Jedna z nich to metoda rehabilitacji bobath, wymyślona już na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku. W jej założeniach jest szeroka pomoc w rozwijaniu się we wszystkich obszarach ruchowych, poprzez stymulację wybranych mięśni i jednoczesne ograniczanie niepotrzebnych odruchów.Terapia realizowana jest w taki sposób, aby poprzez regularne ćwiczenia eliminować nieodpowiednie wzorce ruchu, natomiast w największym stopniu utrwalać te, które są właściwe. W niejednym przypadku bardzo przydatna jest także integracja sensoryczna Warszawa. W największym skrócie jest to proces, który zarządza w mózgu wszystkimi informacjami, jakie dopływają z narządów zmysłu i na ich podstawie panuje nad koncentracją oraz mięśniami - kliknij aby się zapisać na integrację sensoryczną. Niektóre dzieci mają jednak mniejsze lub większe kłopoty z koordynacją ruchową czy nauką, i często powodem takich objawów są właśnie zaburzenia w tym obszarze. Terapia (terapia Gestalt Warszawa) integracji sensorycznej za pomocą specjalnych ćwiczeń będzie uczyć dzieci właściwej reakcji na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce.

Tags: ćwiczenia, Leczenie, pomoc