Jak rozpocząć uprawiać jogging? - rady

Posted on 26/08/2017 10:08am

Ach, gdyby tak naraz wybiec z mieszkania i pognać przed siebie? Spontaniczność jest cenna w bieganiu, lecz wiedza, jak zacząć, jeszcze cenniejsza.
Jak zacząć biegać? Ostrożnie. Jeśli planujesz bieganie, a wstajesz właśnie z sofy, to powinieneś rozpocząć delikatnie, w przeciwnym razie grożą ci kontuzje.


biegaczki
Author: Funk Dooby
Source: http://www.flickr.com
Na pierwszym treningu maszeruj parę minut, po czym spróbuj biec pomału 1-2 minutki. Duża porcja instrukcji: jak zacząć biegać. Znowu marsz po czym znów jogging na przemian przez 30 minut. Z treningu na trening wydłużaj odcinki biegu. Po okresie miesiąca dojdziesz do 30 minut ciągłego biegu. To chwila pasowania na biegacza. Pamiętaj, by biegać powoli, w tempie, w jakim można w miarę swobodnie rozmawiać. Takie bieganie najlepiej buduje odporność i służy paleniu niepotrzebnych kilogramów. Jak wiele treningów? Na początek optymalne będzie bieganie trzy razy na tydzień. 1-2 treningi dostarczą ci troszeczkę przyjemności, jednak nie będą kształtowały sportowej formy. Najbardziej efektywny jest trening ponowiony 72 godziny po uprzednim. Ciało pozyskuje wówczas maksymalne możliwości więc kolejnym ćwiczeniem zwiększamy je jeszcze bardziej.
O brzasku czy wieczorową porą? Jak wolisz. Ważne, żeby nie biec na czczo. Organizm wymaga przynajmniej małej ilości węglowodanów na rozpałkę. Kanapka, musli, słodki jogurcik. Poranne bieganie jest o tyle lepsze, że długi trening wyzwala w organizmie poprawiające samopoczucie endorfiny. Ta witalna energia zapewnia pogodę ducha na cały dzień. Podobna dawka endorfin zaraz przed snem działa niczym wypita wieczorem kawa.


Regularne, wolne i długofalowe bieganie sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Długookresowe, zatem ponad pół godziny,
joga
Author: iStock
Source: iStock
a jeszcze lepiej ponad godzinę. Ciało dopiero po 15 minutach zaczyna się przestawiać z zasilania glikogenem na wywodzenie energii z tkanki tłuszczowej, a po 30 minutach z tłuszczu pochodzi już większa część zużywanej energii. Ale uwaga. Jogging w nazbyt szybkim tempie (z zadyszką) wywołuje podwyższenie zakwaszenia organizmu, a wtenczas nie jest on w stanie spalać tłuszczów. Jednakże nawet takie umiarkowane bieganie nie zapewni każdemu zrzucenia niepotrzebnych kilogramów. Są biegacze, jacy szczupleją, nie zmieniając niczego w jadłospisie. Inni wymagają racjonalizacji diety.
Gdy masz dużą nadwagę zacznij od sportów takich jak jazda na bicyklu bądź pływanie (nie obciążysz stawów). Odpowiednia będzie też joga dla początkujących. Więcej informacji: joga dla początkujących.

Tags: Energia, trening, Spontaniczność