Jaką rolę pełni w naszych ciałach trzustka, jakie choroby przeważnie spotykają ten organ.

Posted on 21/06/2018 5:44pm

Trzustka jest niewielkim narządem, zlokalizowanym w brzuchu. Jest ona na tyle niewielka, że sporo osób nawet dobrze nie będzie wiedziało, jak w rzeczywistości wygląda. Także dużo osób nie ma świadomości, jaką rolę pełni w organizmie, a jej funkcje są bardzo ważne.
trzustka choroby
Source: http://www.airnaturel.pl


W pierwszej kolejności w trzustce jest wytwarzana insulina, która pozwala na wchłanianie podstawowego paliwa czyli glukozy - . Lecz oprócz tego produkuje ona ważne dla prawidłowego działania licznych narządów enzymy i hormony, jak więc można zobaczyć jej rola jest dość wszechstronna. Niestety jest to narząd wrażliwy i atakowany przez rozmaite schorzenia. Na pewno w dużym stopniu na jej stan wpływają najróżniejsze używki, zwłaszcza mocno szkodzi jej nadmierna ilość napojów alkoholowych.


Niestety w wielu przypadkach chorzy nie są dokładnie badani, przez co trzustka choroby są mylone ze schorzeniami sąsiednich narządów. W szczególności to dotyczy stanów zapalnych, jakie są często mylone z problemami żołądkowymi czy jelitowymi. Ostre zapalenia są już łatwiej diagnozowane, bo najczęściej towarzyszy im silny, promieniujący ból. Wysoka temperatura, zwiększone tętno i duże pocenie to typowe objawy tego schorzenia, i jeżeli będą występować wraz z bólem, to nie należy zwlekać, lecz szybko jechać do szpitala.
Duży problem medyczny stanowią też w ostatnich latach nowotwory, których ilość cały czas wzrasta. Są one trudne do leczenia, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach, a niestety w wielu przypadkach są one zbyt późno rozpoznawane.

Tags: dom, organizm, temat, schorzenia