Jakiego rodzaju oleju powinniśmy używać, jeżeli pragniemy zmniejszyć liczbę tak zwanego niewłaściwego cholesterolu?

Posted on 17/01/2018 1:26pm

Organizm człowieka to bardzo zagmatwany system. Do jego poprawnego działania potrzebnych jest dużo elementów oraz związków chemicznych. Niektóre z nich produkuje nasz organizm samodzielnie (konkretnie w wątrobie powstaje aż 85%), a cząstkę powinniśmy spożywać łącznie z pokarmem.


Są także takie związki, które pochodzą z dwóch wspomnianych źródeł.


Doskonałym dowodem jest cholesterol, jaki jest niezbędny do poprawnego działania ludzkiego organizmu i jest niezastąpionym budulcem komórek i hormonów. Z innej jednak strony, duże jego nasycenie w osoczu krwi, mogłoby aż trzy razy powiększyć ryzyko powstawania tego typu dolegliwości jak zawał serca, udar mózgu oraz np. dolegliwości niedokrwiennej mięśnia sercowego. Na łączną wysokość stężenia cholesterolu składają się 2 lipoproteiny: LDL (potocznie nazywany niedobrym cholesterolem) i HDL (tzw. właściwy cholesterol). Poprawne całkowite nasycenie tego związku we krwi powinno zawierać się w dawce mniej niż 190 mg/dl, przy czym cholesterolu rodzaju LDL u pozbawionego chorób człowieka powinno być około

kobieta podczas ćwiczeń
Author: Arya Ziai
Source: http://www.flickr.com


Warto dodać, że sama objętość cholesterolu w jedzeniu nie tworzy kluczowego źródła jego pochodzenia. Największym wytwórcą tego organicznego związku chemicznego jest własna wątroba. Głównym surowcem do jego produkcji są na ogół nasycone kwasy tłuszczowe oraz tak zwane izomery.
Ogólnie przedmiot biorąc, należałoby unikać potraw zasmażanych. Jeśli jednak je bardzo lubimy, warto jest zamiast typowego oleju korzystać ze szczególnego oleju kokosowego albo palmowego.

Tags: choroby, cholesterol, wiek