Katarakta - jakim sposobem leczyć zmętnienie soczewki?

Posted on 17/07/2018 7:18am

Jeżeli miewasz olśnienia w jasnym dziennym świetle, zaś lepiej widzisz w chmurne dnie i o zmierzchu, możesz podejrzewać u siebie zaćmę.


Znacznie utrudnia ona zwyczajne funkcjonowanie.
posiłki
Author: anokarina
Source: http://www.flickr.com


Zaćmy możesz pozbyć się, podmieniając operacyjnie soczewkę w oku na soczewkę sztuczną. Gdyby soczewka nie była przejrzysta, można by ją było ujrzeć poprzez źrenicę - okrągły otwór w barwnej tęczówce oczu. Kiedy obserwujemy ją pod mikroskopem, zauważamy, iż jest stworzona z koncentrycznych kręgów. Dzięki swojej budowie może ogniskować promienie świetlne na siatkówce, a od tego zależy, czy widzimy w detalach obiekty z daleka jak też z bliska. Jeśli z soczewką dzieje się cokolwiek złego, przykładowo przy zaćmie zaczyna matowieć, widzimy coraz to gorzej. Gdy całkiem zmętnieje - utracimy wzrok.


Jak przedstawia się leczenie zaćmy? Kiedy potrzebna będzie operacja katarakty? Przeprowadzać operację należy od razu, gdy tylko katarakta zacznie utrudniać żywot. Kiedyś panował pogląd, iż katarakta musi "dojrzeć", a więc powinno dojść do całkowitego zmętnienia soczewki - http://rajsoczewek.pl/soczewki-acuvue -, ażeby wykonać operację. Dzisiaj robi się ją w jakimkolwiek stadium rozwoju schorzenia. Zabieg jest nieskomplikowany i trwa 25 minut. Można go przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych - po 2 godzinach opiekun może zabrać nas do domku - czy też w szpitalu, wtenczas będziemy tam 1-3 dni. Gdy zaćma dotyczy obu oczu, najpierw operuje się jedno, natomiast po paręnastu dniach drugie.


W likwidowaniu zaćmy stosuje się dwie strategie: wewnątrztorebkową a także zewnątrztorebkową.
Pierwsza, już niemal historyczna, polega na wyeliminowaniu zmętniałej soczewki (http://rajsoczewek.pl/acuvue) wespół z torebką, w której się ona znajduje. Dzisiaj na ogół wykorzystuje się metodę zewnątrztorebkową.

Tags: żel, szpital, operacja