Kto musi uzupełniać witaminę B12?

Posted on 05/02/2018 7:40am

O witaminach z grupy B na ogół mówi się łącznie. A tymczasem wszelka z tychże witaminek zasługuje na uwagę.


W najwyższym stopniu chyba witamina B12, zwana również kobalaminą.


basen
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Odpowiada ona głównie za harmonijny rozwój komórek nerwowych. Stąd nazywana jest również witaminą dobrego nastroju. Łagodzi zaburzenia lękowe oraz stany depresyjne. Oddziaływa również korzystnie na układ kostny, a zwłaszcza na wytwórczość szpiku kostnego. Dzięki niej sprawniej działa także przemiana materii. Owa cenna witamina uczestniczy też w generowaniu czerwonych krwinek. Komu jej brakuje? Witamina (http://medycynanaturalna.pl/p,16,43,449-medverita_witamina_b12_metylokobalamina_1000mcg_120_kaps) B12 jest nadzwyczaj ważna dla funkcjonowania całego organizmu. Stąd gromadzi on ją. Każdy z nas posiada zapas kobalaminy, wystarczający na około pięć lat. To dlatego nie od razu po przemianie diety dostrzegamy objawy jej niedoboru. Niepokojące niedobory witaminy B12 zdarzają się głównie osobom, które przeszły na dietę bezmięsną. Witamina B12 jest przede wszystkim składnikiem jaj i mięsa. Organizm uruchamia wtenczas wprawdzie specjalne procesy, umożliwiające częściowe odzyskiwanie witaminy B12, jednakże po kilku latach jej niedobór i tak zaczyna być przez organizm odczuwalny.


Na braki tej witaminy narażone są także jednostki, które mają problemy z jelitami lub żołądkiem – witamina owa absorbowana jest w jelicie cienkim, ale do jej syntezy nieodzowne są enzymy produkowane przez Żołądek. Dlatego – prócz diety jarskiej – najczęstszą przyczyną jej deficytu będą stany zapalne śluzówki żołądka, zakłócenia flory jelitowej czy też pozostałe schorzenia jelit. Z witaminą B12 mają także często problemy jednostki starsze. Po 50.


roku życia jej wchłanianie w sposób naturalny jest słabsze. Mięso wieprzowe, drobiowe, jaja - wszędzie tam występuje witamina B12 tabletki z ową witaminą dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Tags: rozwój, czas, apteka, Żołądek