Często występujące kontuzje wśród sportowców, ich konsekwencje i metody na wyleczenie.

Posted on 22/06/2018 12:26am

Aktywność sportowa nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Przy największej nawet uwadze zawsze dojść może do niespodziewanego wypadku, w wyniku którego konieczna będzie pomoc lekarza. z tego też powodu nawet zwykłe bieganie poprzedzone być musi solidnym rozgrzaniem się, warto również zadbać o swoją kondycję i wzmocnienie siły, dzięki temu ryzyko kontuzji znacznie może zmaleć.

Problem ten widać szczególnie przy narciarzach, bo to właśnie ten sport obok uwielbianej przez wszystkich piłki nożnej jest jednym z najbardziej urazowych sportów. Sporo z nich wynika w wyniku zaniedbań - po cały roku spędzonym za biurkiem ktoś wyjeżdża bez żadnego przygotowania na tydzień w góry i często już nie powraca o własnych siłach. Za słabe mięśnie nie wytrzymują przeciążeń podczas jazdy, powodując naderwanie więzadła krzyżowego - najczęściej chyba występującą obok złamań kontuzję w tym sporcie. Niestety kontuzji tej nie można wyleczyć samodzielnie i za każdym razem leczeniem będzie się musiał zająć ortopeda Kraków.
Kolano
Author: 2014uknz
Source: http://www.flickr.com


Uszkodzenia więzadeł leczone są dzisiaj operacyjnie, lecz na szczęście obecne techniki pozwalają na to, aby leczenie było w pełni skuteczne i umożliwiło powrót do stanu sprzed wypadku. Operacja więzadła krzyżowego przeprowadzana jest w całkowitej lub częściowej narkozie, może trwać około półtorej godziny, a cały pobyt pacjenta w szpitalu trwa kilka dni. Sam zabieg nie jest bardzo inwazyjny, robi się jedynie parę niewielkich nacięć, przez które pobiera się tkanki i przeprowadza rekonstrukcję.Niezwykle istotną rzeczą jest późniejsza rehabilitacja, pełny powrót do zdrowia może bowiem zająć kilkanaście miesięcy, lecz niezbędny będzie tu spory wysiłek pacjenta. Jeśli w czasie rehabilitacji będą jakieś niedociągnięcia, to może to wszystko dłużej potrwać, a w niektórych przypadkach kolano nie odzyska wcześniejszej sprawności. Zresztą chirurg ortopeda Kraków, który będzie się opiekował operowanym powinien wszystko odpowiednio przekazać, i bezwzględnie trzeba się trzymać jego wytycznych.
Autor

Tags: Rehabilitacja, kolano, ortopeda, więzadła