Otrzymanie niezbędnej pomocy dla osób uzależnionych nie tylko od alkoholu

Posted on 02/02/2018 10:17am

Kwestia zróżnicowanych uzależnień od lat tyczy się tysięcy ludzi. Ich liczba z roku na rok się powiększa. Alkoholizm nie jest typem problemu, który zarezerwowany jest do osób przyjmowanych za „margines” społeczny.
styl
Author: Seluryar
Source: http://www.flickr.com


Paradoksalnie wśród uzależnionych coraz powszechniej znajdują się ludzie w młodym wieku, z pełnym wykształceniem, stabilną pracą oraz ponadprzeciętnymi zarobkami. Ośrodek leczenia uzależnień to typ placówki, coraz częściej występującej w przestrzeni krajowej. Statystyki stwierdzają, że odsetek uzależnionych jak i nadużywających alkoholu, rośnie, w efekcie ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem zwyczajnie potrzebnym. Alkoholizm jest ciągle problemem nadrzędnym – z racji, że alkohol jest łatwo dostępny. Rządowe programy pomocowe dla alkoholików odnoszą zróżnicowany skutek. Czasami trzeba chorego – bo tym jest właśnie osoba uzależniona dosłownie zmusić do skorzystania z pomocy, ponieważ w trakcie silnego wrośnięcia w uzależnienie każda próba okazania pomocy będzie odbierana jako personalny atak. Ośrodek leczenia uzależnień nierzadko jest bagatelizowany w swoim działaniu, ponieważ bliscy wstydzą się o pomoc poprosić – jest to błąd, w efekcie, którego czynimy większą szkodę jednocześnie sobie jak i osobie uzależnionej.


relaks w altance
Author: Porto Bay Hotels & Resorts
Source: http://www.flickr.com


Leczenie alkoholizmu to proces, który może przeciągnąć się w czasie – nierzadko na wiele lat, a nawet i całe życie. Choroba alkoholowa jest uleczalna, choć wymaga od wszystkich zaangażowanych stron sporych poświęceń.
Nie obawiajmy się zwracać o specjalistyczną pomoc – ludzie, którzy pracują w placówkach dla uzależnionych są tam po to by pomoc, a nie oceniać. Leczenie alkoholizmu choć trudne, jest realizowalne – nie upadajmy na duchu już na starcie, z racji źle rozumianej dumy.

Tags: uzależnienie, mowa, pomoc, proces, osoby