Postępująca choroba oczu w której dochodzi do defektu siatkówki

Posted on 05/12/2017 1:26pm

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła, postępujące schorzenie oczu, w wyniku której dochodzi do defektu siatkówki, a przede wszystkim jej środkowej części, to znaczy plamki żółtej. AMD wiedzie do pogorszenia widzenia, a często do kompletnej ślepoty.


morela
Author: Thai Ho
Source: http://www.flickr.com


Czasem dotyka również ludzi młodych.


W pierwszej fazie choroby symptomy są bardzo subtelne, a co bardziej istotne, można je dostrzec tylko przy patrzeniu każdym okiem odrębnie. Późniejsze objawy to gorsze widzenie, w szczególności na wprost. Obraz jest zatarty, niewyraźny, mniej kontrastowy niż wcześniej, a kolory wydają się wyblakłe. Pacjent może skarżyć się na zniekształcenie obrazu, uczucie pofalowania linii i szarą, względnie czarną plamę przed okiem, która pojawia się stale w tym samym miejscu. Wiek jest jednym z podstawowych czynników aktywujących zwyrodnienie plamki żółtej.


akcesoria dentystyczne
Author: Andrew Fresh
Source: http://www.flickr.com


Suchą odmianę AMD można usiłować leczyć przy użyciu farmaceutyków poprawiających ukrwienie i obniżając stan cholesterolu. W wyższym stopniu niebezpieczna jest forma wysiękowa AMD.


Bardzo nowoczesną strategię w leczeniu AMD stanowi transplantacja komórek macierzystych ze szpiku kostnego pacjenta. Zanim komórki macierzyste pozostaną znów wszczepione, szpik kostny jest szykowany w Laboratorium, gdzie dokonane zostają badania liczby i jakości komórek macierzystych.
Podane z powrotem komórki macierzyste dysponują siłą pozwalającym im na przekształcanie się w różnorakie gatunki komórek, zdatne do regeneracji osłabionych tkanek oka. Wzrost schorzenia powstrzymują też dwa leki ziołowe, miłorząb japoński i ekstrakt z czarnej borówki.

Tags: leki, Pacjent, Laboratorium, chory