Problem alkoholizmu dotyczy wielu naszych rodaków, ale nigdy nie jest zbyt późno, aby poszukać wsparcia

Posted on 17/01/2018 1:27pm

Przeważnie zaczyna się dosyć niegroźnie: drink dla relaksu albo impreza w towarzystwie przyjaciół. Jednakże bardzo często nad spożywanym alkoholem traci się kontrolę, pije się coraz więcej, aż któregoś dnia stwierdza się, że nie można dłużej żyć bez jego porcji. Reakcje ludzi w takim momencie są bardzo różne, część nie dopuszcza do siebie świadomości istnienia problemu i próbuje ukryć swe kłopoty przed najbliższymi, inni chcą poszukać fachowej pomocy oraz rozpocząć życie bez napitków z procentami.


barek na alkohol
Author: Carlos ZGZ
Source: http://www.flickr.com
Czy mam problem z alkoholem?

Nieczęsto bywa tak, że to osoba pijąca stwierdza sama, że ma problem z alkoholem (zobacz tą ofertę) i jest już nałogowym alkoholikiem. Zazwyczaj najwcześniejsze sygnały pochodzą od osób najbliższych: rodziny, dzieci, znajomych bądź kolegów z pracy. Problemy z brakiem trzeźwości poważnie oddziałują na funkcjonowanie człowieka, burząc je na każdej płaszczyźnie. W domu zaczynają się kłótnie i pretensje, co może w końcu prowadzić do rozbicia rodziny, z kolei w pracy coraz częściej nie umie się dobrze wykonywać powierzonych zadań, pojawiają się trudności z koncentrację, nerwami, kiepskim wyglądem. Może to doprowadzić do utraty pracy i jeszcze większych kłopotów.

Jest problem – należy zadziałać

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zgłosić się po pomoc do specjalisty. Problem z alkoholem zatacza coraz szersze kręgi i nierzadko dotyczy osób młodych , które dopiero zaczynają swoje życie. Należycie wczesna pomoc może uratować te osoby przed zniszczeniem sobie przyszłości. Nie brakuje instytucji i stowarzyszeń (jesteśmy ośrodkiem numer 1 w Małopolsce), gdzie można zgłosić się po pomoc. Również gabinety psychologiczne oferują wsparcie terapeutyczne w walce z nałogiem. Im wcześniej człowiek odważy się i przyzna, że ma kłopot z nadmiernym spożyciem alkoholu, tym łatwiej mu będzie wyjść na przysłowiową prostą.


kieliszki z winem
Author: Rosendahl
Source: Rosendahl
Wsparcie dla współuzależnionych

Alkoholizm jest chorobą, z powodu której cierpią członkowie rodziny i wszyscy najbliżsi alkoholika. Dlatego w licznych przypadkach pojawia się wymóg poszukania fachowej pomocy dla małżonków oraz dzieci osoby pijącej (mój link). Podobną pomoc można uzyskać poprzez uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych, jak również warsztatach i mityngach organizowanych przez stowarzyszenia AA. Takich zajęć można poszukać anonimowo z pomocą sieci.

Tags: kieliszek, specjalista, alkoholik, AA