Przykładowe problemy jakie wynikają ze zbyt wysokiego ciśnienia, kilka sposobów na jego kontrolę.

Posted on 22/06/2018 11:39am

Schorzenia układu krążenia i serca od wielu lat zbierają śmiertelne żniwo. Szacuje się, że rosnąca liczba zgonów spowodowanych jest właśnie z powodu tego typu chorób, a wszystko jest powodem zmian, jakie zaszły w życiu naszego społeczeństwa w kilku ostatnich dekadach. Praca na siedząco, brak odpowiedniej ilości ruchu i nieodpowiednie odżywianie mają bardzo duży wpływ na stan naszego serca.


Pigułki
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
A w praktyce bardzo dużo dorosłych unika zarówno odpowiedniego odżywiania, jak również fizycznej aktywności, i stają się oni pacjentami na oddziałach kardiologicznych. Istotna jest także kwestia profilaktyki, w Polsce niestety będącej na bardzo kiepskim poziomie, a co się z tym wiąże, świadomości samych ludzi. O ile nikt nie będzie w stanie samodzielnie wykonać sobie echo serca lub EKG, to już samo ciśnienie da się szybko i bezboleśnie zbadać w domowych warunkach, wystarczy jedynie zakupić za kilkadziesiąt złotych dobry ciśnieniomierz. I niestety nawet tej prościutkiej rzeczy większość dorosłych nie wykonuje, a dzięki temu da się przecież zdiagnozować jeden z podstawowych problemów układu krążenia, czyli za wysokie ciśnienie.

Jak się ocenia, na nadciśnienie może chorować w Polsce nawet połowa dorosłych ludzi, z czego zdecydowana większość zupełnie nie ma świadomości tego. A jest to choroba podstępna i bardzo niebezpieczna, bo wprawdzie bezpośrednio nie jest groźna, ale przyczynia się do niebezpiecznych chorób serca i układu krążenia. Wielu ludzi dowiaduje się niejako przy okazji, że mają podwyższone ciśnienie, jednak niekiedy nawet ta wiedza nie składnia ich do tego, żeby zmienić codzienne nawyki oraz zorientować się, jak leczyć nadciśnienie tętnicze. Tu szczegóły: www.swiatleku.pl/aktualnosci/jak-leczyc-nadcisnienie-tetnicze (www.swiatleku.pl/aktualnosci/jak-leczyc-nadcisnienie-tetnicze).


tabletki
Author: epSos .de
Source: http://www.flickr.com
W początkowym etapie tej choroby w zupełności wystarczy zmiananiewłaściwych nawyków. Podstawą, jak przy wielu innych chorobach, będzie właściwa dieta, oparta o większe ilości świeżych owoców i warzyw. Należy zrezygnować z soli, alkoholu i tłuszczów, bo to też są czynniki które sprzyjają zwiększeniu ciśnienia, no i koniecznie trzeba zacząć większą aktywność w życiu, z dużą ilością ruchu poza domem.

Tags: choroby, ciśnienie, schorzenia, zmiana