Sprawdź, jak wysokie jest zagrożenie wystąpienia choroby genetycznej w twojej rodzinie

Posted on 28/01/2018 1:30pm

Choroby genetyczne objawiają się coraz częściej. Mogą one przybierać bardzo różną postać, są niezwykle poważne lub mają lekką formę, jednak w znacznym stopniu utrudniają one funkcjonowanie osobom, które się z nimi borykają oraz ich rodzinom. Zdarza się także, że nieprawidłowość genetyczna uniemożliwia cierpiącym na nią na samodzielne życie, jak ma to miejsce w przypadku choroby Downa. Jednak należy zaznaczyć, że obecna nauka medyczna znacznie się rozwinęła i dysponuje doskonałymi możliwościami, które pozwalają wykryć anomalię genetyczną już w trakcie ciąży, lub oznaczyć zagrożenie jej wystąpienia u dzieci poszczególnych osób.
Kto może skorzystać z pomocy poradni genetycznej?
genetyk
Author: IRRI Photos
Source: http://www.flickr.com
Leczeniem schorzeń genetycznych zajmują się poradnie genetyczne. Chociaż badania genetyczne są w miarę nową dziedziną, już w tej chwili odnoszą znaczące sukcesy i efektywnie wspierają ludzi na całym świecie. W większości polskich miast znajdują się poradnie i laboratoria, które zajmują się wykonywaniem badań genetycznych. Osobom z regionu świętokrzyskiego pomaga poradnia - można tutaj znaleźć - genetyczna w Kielcach. Jej usługi zalecane są przede wszystkim osobom, w których rodzinie występowały przypadki chorób genetycznych, kobietom w ciąży oraz rodzicom pociech dotkniętych chorobą genetyczną, którzy starają się o kolejne dziecko. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane nieprawidłowości pozwalają na prędką reakcję.
Znalezienie poradni genetycznej nie jest skomplikowane

próbówki genetyczne
Author: CIAT
Source: http://www.flickr.com
Choć poradnie genetyczne utożsamiane są głównie z wykonywaniem badań laboratoryjnych, które mają wykluczyć lub potwierdzić zagrożenie wystąpienia schorzenia, w tym miejscu ich rola wcale się nie zawiesza. Należy gdyż podkreślić, że pracujący w gabinetach genetycy służą również wyjaśnieniem, okazują wsparcie osobom, borykającym się z przypadkiem choroby o podłożu genetycznym u siebie lub swoich krewnych. Poradnia genetyczna pomaga także określić zagrożenie ponownego pojawienia się wady. Poradnie genetyczne można znaleźć za pośrednictwem internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, np. „poradnia genetyczna w Kielcach”. Pozwoli to bardzo szybko nawiązać kontakt z pożądaną placówką.

Tags: choroby, porady, usługi, kontakt, schorzenia