W jaki sposób poradzić sobie z trudnościami w związku

Posted on 29/01/2019 4:22pm

W długoletnich związkach wielokrotnie zdarza się, że czujemy się w związkunieszczęśliwi. Coraz bardziej niepokoi nas, że od jakiegoś czasu nie możemy porozumieć się z naszym partnerem, choć mieszkamy pod jednym dachem. Problemy w długoletnim związku to nie jest rzeczą nadzwyczajną, trzeba jednak mieć świadomość, w jaki sposób je pokonać. Niekiedy trzeba po prostu poświęcić sobie nawzajem więcej uwagi. Zdarza się jednak, że przyczyna kryzysu jest znacznie głębsza i wynika z jakiegoś poważniejszego zdarzenia w naszym życiu. Wtedy zazwyczaj warto udać się do psychologa, który pomoże nam lepiej zrozumieć źródła kłopotów w naszym małżeństwie oraz znalezieniu skutecznego rozwiązania.
terapia
Author: Simson Petrol
Source: http://www.flickr.com
Terapia (idź tutaj) małżeńska polega przeważnie na szczerej rozmowie w obecności specjalisty. Może się to wydać zaskakujące, ale większość małżeństw z biegiem lat traci umiejętność szczerego porozumiewania się ze sobą. W ciężkich sytuacjach chowamy urazę do partnera, zamiast szczerze z nim porozmawiać. Z czasem zbiera się w nas coraz więcej negatywnych emocji, które wpływają na nasz obraz drugiej osoby. Tłumione złe emocje to częsta przyczyna kryzysu w małżeństwie. Zamiast usiąść i przeprowadzić ze sobą otwartą rozmowę, często prowokujemy kłótnie, które tylko utrudniają relację między nami (czytaj to).
Podczas terapii psycholog często wciela się w rolę mediatora i stara się dopuścić do głosu obie strony, tak by każdy mógł powiedzieć, z czym ma największy problem. Kobiety znacznie szybciej są skłonne mówić o swoich emocjach, znacznie trudniej natomiast przychodzi to mężczyznom. Terapia - https://www.psychodynamiczni-gdynia.pl/ - jest to jednak długotrwały proces, w trakcie którego musimy zmierzyć się z naszymi problemami. Nie wystarczy po prostu zdecydować się na wizytę u psychologa dla świętego spokoju, trzeba przede wszystkim czynnie uczestniczyć w każdym spotkaniu.

terapia
Author: Sigma
Source: Sigma
Postępy w terapii małżeńskiej zależą głównie od naszego nastawienia. Powinniśmy jednak razem przejść tą ścieżką, by uratować swoje małżeństwo. Nie zawsze w obliczu kryzysu rozwód jest najlepszym rozwiązaniem (więcej o terapii małżeńskiej). Czasami zdarza się, że w kolejnym naszym związku, będziemy powielać dokładnie ten sam zgubny sposób komunikacji, który po pewnym czasie doprowadzi nas do kolejnego kryzysu. Jeśli wciąż zależy nam na partnerze lub partnerce na pewno nie warto rezygnować tak łatwo z tego związku, który może mieć przed sobą przyszłość. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem małżeństwie należy udać się do specjalisty, aby zwiększyć swoje szanse, na odbudowę wspólnych relacji.

Tags: małżeństwo, związek, mediator