Witaminki brać czy nie brać?

Posted on 05/12/2017 3:45pm

Naturalne preparaty witaminowe mieszczą obok witaminek wiele innych związków, jakie mają oddziaływanie na naszą kondycję.


Witaminy to chemiczne związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jakich nie może on samodzielnie wytworzyć.


sklep
Author: walnut whippet
Source: http://www.flickr.com


witaminy
Author: adidas
Source: adidas
Czy potrafisz odpoczywać?
Author: Bird&Co.
Source: Bird&Co.


Tak więc witaminy muszą zostać dostarczane z zewnątrz wraz z pożywieniem. Dość powszechne jest mniemanie, że im więcej zjadamy witamin, tym korzystniej. Popularność owej tezy wykorzystywana jest często przez producentów pożywienia w celach reklamowych. Wiele artykułów wyprzedawanych w spożywczych sklepach ma na etykietce wyeksponowaną wiadomość, że zostało wzbogaconych przeróżnymi suplementami, z czego klient ma wywnioskować, że są to wyroby zdrowe a także warte nabycia.


Istnieje także – choć głównie pośród sympatyków naturalnego sposobu życia – mniemanie, że nie powinno się łykać żadnych sztucznych środków zawierających witaminy, ponieważ dostarczamy je organizmowi razem z naturalnym pokarmem. Wszystko jednakże powinno zależeć od formy naszego ciała i od naszego jadłospisu. Wiadomo, iż są okresy, gdy występuje podniesione zapotrzebowanie na witaminy oraz mikroelementy, przykładowo ciąża albo stany rekonwalescencji, lecz wtedy możemy oraz powinniśmy kierować się zaleceniami naszego lekarza. Z kolei u ludzi starszych jak też u ludzi chorujących na pewne choroby przewodu pokarmowego czy zażywających pewne medykamenty mogą wystąpić zaburzenia wchłaniania witamin – wówczas powinniśmy podać ich podniesioną dawkę.


Przeważnie jednak w przytoczonych przypadkach chory pozostaje pod stałą kontrolą medyka oraz decyzję o włączeniu preparatów witaminowych do jadłospisu podejmuje on.

Tags: zdrowie, medykamenty, suplement, doktor