Wzrok wydaje się być naszym wiodącym zmysłem - trzeba zatem troszczyć się o niego przez cały czas

Posted on 17/01/2018 12:15pm

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że znaczne pogorszenie się wzroku, to niebywale trudna spawa. Funkcjonowanie jest wtedy sporym wyzwaniem.


Dr hab. N. med. Maciej Kielar
Author: Medicover
Source: Medicover


Z tego powodu należy troszczyć się o swój wzrok i kontrolować się raz na jakiś czas.
Jeżeli myślimy o trudnościach z widzeniem, to zazwyczaj mamy na myśli na przykład pogłębiające się minusy lub jaskra. Jednak, są też inne przypadłości, które są w stanie źle wpływać na nasz wzrok. Jest to tzw. stożek rogówki. Czasami nie jest on rozpoznawalny przez specjalistów. Najbardziej zauważalnym objawem jest pieczenie i łzawienie oczu. Przypisuje się te symptomy niestety zbyt często alergiom i klimatyzacji czy ogrzewaniu. Poza tym, nie w każdym gabinecie lekarz może stwierdzić pojawienie się tej choroby. Potrzebny jest fachowy sprzęt nazywany topografem rogówki. Sygnałem dla okulisty powinien być coraz większy astygmatyzm i wielki kłopot w dobraniu właściwych szkieł. Z czasem objawy będą się pogłębiać. Z tego powodu osoby, które podejrzewają u siebie stożek rogówki powinny zapisać się na odpowiednie badania. Są dwa sposoby leczenia. Oba są związane z zabiegiem. Wybór metody uzależniony bywa od stopnia zaawansowania choroby. Zabiegi nie są inwazyjne. Są także bezbolesne. Trwają maksymalnie 15 minut.


Jeśli mieszkamy w województwie małopolskim i chorujemy na stożek rogówki Kraków posiada kilka specjalistycznych klinik, które podejmą się leczenia. Wystarczy zatelefonować oraz umówić się na termin zabiegu. Odzyskamy po nim ostrość widzenia oraz radość życia.

Tags: sprzęt, badania, życie, zysk, lekarza