Z jakich powodów stosuje się fototerapię?

Posted on 18/01/2018 9:55am

Masz mniej energii, trudności ze skupieniem się i porannym wstawaniem? Pesymistyczne myśli przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, dokucza Ci nadmierna senność? Nie obwiniaj się, albowiem to wina klimatu w którym mieszkać. A w zasadzie: zbyt małej ilości słońca.

światłoterapia
Author: gωen
Source: http://www.flickr.com
Niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu może być nawet podstawową przyczyną powstawania depresji. Światło wpływa na sposób działania wielu struktur mózgowych, na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności.

Biorąc pod uwagę, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania sezonowego zaburzenia nastroju jest niedomiar światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia (z użyciem przeznaczonych do tego celu lamp fluorescencyjnych). Opiera się ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia.

Na czym polega zabieg naświetlania? Sesje terapeutyczne są bardzo wygodne ponieważ można ją stosować w warunkach domowych. Duże znaczenie ma odległość, w jakiej lampa do światłoterapii znajduje się od danej osoby - światłoterapia. Taka wiadomość musi być widoczna się na opakowaniu lub w instrukcji obsługi urządzenia. Pacjent zajmuje pozycję przed lampą w odległości około pół metra i czyta gazetę, rozmawia przez telefon albo wysyła maile, co pewien czas patrząc na światło. Fototerapia jest pomaga w 80 procentach przypadków i szybko przynosi zamierzone rezultaty. Już po paru dniach korzystania z niej odczuwa się przypływ sił witalnych i poprawę nastroju, zmniejsza się również uczucie apatii i normuje się apetyt.

Światło może pomóc się zrelaksować, reguluje wewnętrzne rytmy biologiczne człowieka. Należy jedynie posiadać wiedzę którą barwę zastosować przy danym schorzeniu, z racji iż każda tkanka inaczej reaguje na kolor. Kolorem niebieskim – poprawimy koncentrację, czerwonym - pobudzimy energie życiową i wzmocnimy organizm. Żółty „zastąpi” nam promienie słoneczne: odpręży i uspokoi.

Tags: zabieg, fototerapia, naświetlanie