Z jakiego powodu nie należy kupować tanich okularów przeciwsłonecznych na bazarze oraz co powinny one ręczyć?

Posted on 02/05/2018 12:00am

W okresie letnim warto mieć na uwadze, że promienie słoneczne potrafią być bardzo przyjemnym elementem wypoczynku, ale też ważnym czynnikiem, który może mieć też negatywny wpływ na nasze ciało.


Przybliżenie zęba
Author: Partha S. Sahana
Source: http://www.flickr.com
Musimy zatem ochraniać przed nimi m.in. nasze oczy przy pomocy odpowiednich okularów.


Ich soczewki muszą zawierać specjalistyczne filtry UV oraz polaryzować światło słońca. Należałoby dodać, że tego typu kupowane na jakimś ulicznym straganie okulary więcej szczegółów przeciwsłoneczne nie tylko nie będą nas we właściwy sposób chronić przed zgubnym wpływem promieni UV, lecz również mogłyby naszym oczom zrobić krzywdę. Ponadto doskonałe okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym gwarantują, że barwy różnych obiektów, na które właśnie spoglądamy, są... rzeczywiste. Rzecz w tym, że będące w powietrzu cząstki wody i odbijające się od jaśniejszych powierzchni światło, mogą tłumić kolory. Zastosowany w okularach filtr polaryzacyjny powoduje, że wstrząsy fali świetlnej, która powoduje generowanie odbić ustaje. Dzięki temu takie okulary (http://rajsoczewek.pl/ray-ban) sprawiają, że barwy, które widzimy są rzeczywiste.


Warto również wspomnieć, że są okulary z filtrem fotochromowym. Powoduje on, że światło przebiegające przez taki filtr jest przepuszczane w szczeblu zależnym od mocy tego światła. Pozostałymi słowy gdy nasłonecznienie jest silne, to takie okulary przepuszczają mniej światła. Umożliwia to właściwe widzenie niezależnie od stopnia nasilenia promieni słońca.


Takie okulary przeciwsłoneczne są wielokrotnie używane także przez osoby, jakie mają wrażliwe na światło słoneczne oczy. Należałoby wspomnieć, że tzw. relaksacja, zatem czas przyciemnienia lub rozjaśnienia tego typu szkieł mógłby zająć nawet kilka min.

Tags: światło, wzrok, zdrowie, osoby